מדוע בשנים האחרונות כולם עם קשב וריכוז?

בזמן האחרון "כולם" מגלים שהם עם קשב וריכוז. לא בדיוק כולם, אבל רבים.
כן, המודעות לתופעה גדלה מאד בשנים האחרונות. והסטטיסטיקה שמוצאת בכל העולם שכ 8% הם עם בעיית קשב מסתברת כנכונה. זה אומר 3-4 ילדים בכל כיתה בממוצע. גם כאלו שאובחנו בעבר כ"איטיים" או "דיסלקטים" מסתבר שבמקרים רבים הם גם עם בעיית קשב וריכוז.

ומה עם הבנים?

יש גם בנים שיש להם בעיית קשב ללא היפראקטיביות: ADD . גם הם עוברים את אותה מערכת שלא מאבחנת אותם בזמן. גם הם זקוקים לטיפול מתאים.
אז מה עושים?
אם אתם או ילדיכם מרגישים שיש לכם קושי ללמוד, קושי לבצע ביעלות מטלות, גם אם אובחנתם אבחון שמצא ממצאים אחרים - בצעו אבחון של קשב וריכוז אצל מומחה לנושא.

יש שוני בין בנות לבנים?

כן, בתחום הקשב והריכוז יש הבדל בין בנים לבנות. השוני הזה מקשה דווקא על הבנות.
הסטטיסטיקה מורה כי לרוב הבנים עם הפרעת קשב יש גם היפראקטיביות (ADHD). ההיפראקטיביות בולטת כלפי חוץ, מפריעה לסביבה ושולחת אותם לאבחון מהר ומוקדם.
לעומתם הסטטיסטיקה מורה, כי לרוב הבנות עם בעיית הקשב אין היפראקטיביות (ADD). כאמור, זה סטטיסטיקה ובהחלט ישנן בנות ADHD ובנים שהם ADD אבל אלו במיעוט.
ההיפראקטיביות, שמפריעה כל כך לסביבה בגיל צעיר, היא הבעיה היותר קלה וכמעט תמיד היא מתמתנת בבגרות. היתרון של ההיפראקטיביות הוא שהיא מעידה על בעיית הקשב.

אז מה קורה לבנות?

בנות עם קשב וריכוז נתקלות בקשיים שונים בלימודים. פעמים רבות מאד שולחים אותן לאבחון פסיכודידקטי. באבחון הזה לא מחפשים ולא מוצאים בעיית קשב וריכוז.
לעיתים ישנם קשיים נוספים בקריאה או בלימוד אשר מטופלים, אבל היות ואין אבחון - אין טיפול בפן של הקשב וריכוז.
העדר הטיפול המתאים יוצר אינסוף תסכולים, מקשה על ההתקדמות וגורע מהדימוי העצמי.
בנות ש"גילו" את היותן ADD לאחר שנים ארוכות וקשות, מתחילות בטיפול מתאים ורק אז מגלות פוטנציאל עצום שלא מומש קודם.