דיטרנה  Daytrana

דיטרנה Daytrana  הן מדבקות המכילות מתילפנידט - methylphenidate pathches. מתילפנידט הוא החומר הפעיל בריטלין.

מדבקות דיטרנה יצאו לשוק האמריקאי בשנת 2006. התרופה לא רשומה בארץ.
שור טבצ'ניק מייבאת את התרופה. רופא צריך למלא טופס 29 כדי שיהיה ניתן לקבל את התרופה.
ראו את עמודי הייבוא באתר כדי להבין את התהליך - ייבוא תרופות מחו"ל.

כיצד דיטרנה פועלת?

דיטרנה היא מדבקה הספוגה במתילפנידט. החומר נספג דרך העור למערכת הדם ופועל את פעולתו.
מתילפנידאט שהוא החומר הפעיל בריטלין מורכב משני סוגי מולקולות. 50% מהמולקולות פעילות ו50% לא פעילות שרק עושות תופעות לוואי. (איזומרים אופטים). החומר של הדיטרנה מורכב מ 75% של המרכיב הפעיל ורק 25% מרכיב שאיננו פעיל.
כשבולעים כדור, החומר הפעיל נספד ממערכת העיכול ומגיע לכבד, שם רובו מתפרק. לכן צריך מינון גבוה שיתגבר על הפרוק. החומר במדבקה נספג ישר למערכת הדם, ולכן המינון הנדרש נמוך - יחסית לכדור.
מדביקים את המדבקה על החלק העלין של הירך.

היתרונות של דיטרנה

  • הספיגה של התרופה דרך העור מתונה והדרגתית הרבה יותר לעומת הספיגה בבליעת כדור.  ספיגה מדורגת זו מפחיתה את תופעות הלוואי, שכן אין שינויים חדים ברמת החומר בדם.
  • כשתרופה בכדור נבלעת דרך הפה, היא מגיעה ממערכת העיכול קודם כל לכבד, בו היא עוברת פירוק. תוצרי הפירוק הזה מגבירים את תופעות הלוואי של ריטלין. היות ובמדבקת דיטרנה החומר נספג דרך העור, רק חלק קטן ממנו מתפרק בכבד. לכן ניתן להסתפק במדבקות במינונים נמוכים ולחסוך בתופעות הלוואי.
  • משך פעילות ארוך - עד 12 שעות.
  • שליטה על משך הפעילות: כשלוקחים כדור, אין שליטה על משך הפעילות. בשימוש בדיטרנה ניתן להסיר את המדבקה בכל עת ולהפסיק את פעילותה (תוך כשעתיים) אם רוצים להימנע מהפרעות שינה לדוגמא.
  • היעלמות החומר בהדרגה מהגוף מונעת ריבאונד אפקט.

חסרונות דיטרנה

  • תופעות הלוואי הן בדומה לריטלין: אבדן תיאבון, בעיות בשינה ובמצב הרוח וכד'. כאמור, היתרון הוא ששכיחות תופעות הלוואי וחומרתן נמוכה הרבה יותר.
  • מטופלים, שריטלין לא השפיע עליהם, או שגרם לתופעות לוואי חמורות, אינם יכולים להשתמש במדבקות דיטרנה .
  • מחיר אריזה של 30 מדבקות הוא למעלה מ 2000 ש"ח.

איך קובעים מינון דיטרנה?

הספיגה של תרופה דרך העור שונה לגמרי מספיגת החומר דרך הפה. לא ניתן לדעת בדיוק מה המינון שהמטופל יצטרך. לכן צריך לפעול בדרך של ניסוי וטעיה. תמיד מתחילים במינון מינימאלי ועולים בהדרגה, עד להגעה למינון האפקטיבי.

להורדת טופס 29 לדיטרנה - לחץ כאן

לאתר התרופה באנגלית   

הערה: המידע הניתן באתר זה ניתן כמידע כללי בלבד, אין בו משום המלצה לשימוש בתרופה כלשהי או במוצר רפואי הנזכרים בו. מומלץ להתייעץ עם הרוקח בכל הנוגע למטרות ואופן השימוש, תופעות לוואי ותגובות בין תרופתיות. אין להשתמש במידע הניתן באתר זה לצורך אבחון מחלה או בעיה רפואית, לצורך הטיפול בהן או לצורך קביעת או התאמת הטיפול התרופתי הנדרש בעטיין. במידה וקיים אצלך חשש, כי לקית במחלה או בבעיה רפואית כלשהי - היוועץ/י תחילה עם רופא מוסמך. בכל מקרה אין להשתמש בתרופה כלשהי מבלי לקרוא תחילה, בעיון, את העלון לצרכן המצורף לה, עד סופו .