פוספטידיל סרין phosphatidylserine

תוסף המזון פוספטידיל סרין תומך ברקמות תאי המוח ומשמש לעיתים קרובות כתוסף עבור בעיות קשב וריכוז.

מחקר ראשון של החומר בוצע ע"י ד"ר ס.איי.רייזר במטרה לאבחן בצורה מדויקת יותר את השפעת הפוספטידיל סרין כתוסף מזון לילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז. במחקר הוסיפו 200-300 מ"ג של פוספטידיל סרין לתזונה היומית הרגילה של 27 ילדים בין הגילאים 3-19. המחקר התקיים במשך ארבעה חודשים.

אצל 25 מתוך 27 הילדים (92%) נמצא שפוספטידיל סרין תרם באופן משמעותי בהקלה על התסמינים, כאשר אצל ילד אחד נצפה שיפור חלקי, ואצל ילד אחד לא נראה שיפור כלשהו בתסמינים.

נמצא כי היתה לתוסף השפעה מרגיעה לאורך זמן על בעיות ההתנהגות של הילדים הנבדקים. תשומת הלב, הריכוז, הזיכרון והתפקוד האקדמאי שופרו ע"י שימוש בפוספטידיל סרין.

בנוסף, שום תופעות לוואי או אינטרקציה עם תרופות אחרות לא נצפו בקרב הילדים שהשתתפו במחקר.

ניסוי ראשוני זה מראה שטיפול בתוסף המזון פוספטידיל סרין מסייע לילדים ובני נוער עם בעיות קשב וריכוז ובעיות נלוות.

תוצאות חיוביות נמצאו בניסויים נוספים שנערכו בקרב ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

*P.M. Kidd. PS, Foremost Brain Nutrient - For Adults, the Elderly and Now - Children. The Lipamin Foundation. Tokyo, Japan, September 20th, 2000.

אומגה 3 

חומצות שומן מסוג אומגה 3 חיוניות להתפתחות המוח ולפעולתו התקינה.

חומצות שומן אלו נמצאות בדגים מסוימים, וחסרות בתזונה המערבית המקובלת.

מחקרים רבים הוכיחו את חיוניותם לתפקוד עצבי תקין, ולמצב רוח טוב. תוספות של אומגה 3 הוכחו כמשפרות מצבי דיכאון, ומשפרות תפקודים של ADHD/ADD.

באוגוסט 2011 התפרסם  בעיתון ה-Journal of the American Academy of child& Adoledcent Psychiatry מאמר רחב היקף, בו נסקרו 10 מחקרים שבוצעו על כ-700 ילדים במרכזים רפואיים שונים בעולם.

החוקרים מצאו כי התסמינים (סימפטומים) של ADHD בילדים שטופלו באומגה 3 פחתו במידה קטנה אך משמעותית.

אומגה 3 אינו יעיל כמו התרופות, אך אין לו תופעות לוואי, ומאידך יש לו יעילות מסוימת.

תוספי תזונה - שנחקרו להפרעת קשב וריכוז

תוספי תזונה אינם יכולים לשמש כתחליף בלעדי לטיפול תרופתי. השפעתם על קשב וריכוז נחקרה. ישנם מעט תוספי תזונה שנמצא שש להם השפעה.

התוספים היחידים שנחקרו ונמצאו בעלי השפעה על קשב וריכוז והם למעשה מעין תרופה טבעית להפרעות קשב וריכוז הם: פוספטידיל סרין ואומגה 3.

אומגה 3 ופוספטידיל סרין הוכחו כמשפרי תפקודים במצב של הפרעות קשב וריכוז.

עיקר ההשפעה היא בתחום הוויסות הרגשי, אימפולסיביות, והתנהגות.

הם אינם תחליף לטיפול תרופתי, אך יכולים לסייע.

מהי אומגה 3?

אומגה 3 הינה משפחה של חומצות שומן החיוניות לגוף האדם. מקורות מזון העשירים בחומצות אלו הם דגה ומקורות צמחיים שונים (זרעי פשתן , אגוזי מלך וברזיל). חומצות השומן EPA ו- DHA הן חומצות שומן מסוג אומגה 3. קיימות עדויות מדעיות לקשר בין חומצות שומן אלו והתפתחות המוח ותפקודו וכן מספר עדויות על קשר אפשרי  בין חוסר בהן לבין בעיות נוירולוגיות והתנהגותיות.

במספר מחקרים  נמצא כי בדמם של ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז קיימות רמות נמוכות יחסית של חומצות שומן מסוג אומגה 3 וכי העשרת התזונה היומית  בחומצות אלה, בעיקר ב- EPA, עשויה להביא להקלה בחלק מתסמיני ההפרעה.

מהו פוספטידיל-סרין?

פוספטידיל-סרין הוא מרכיב במוח האדם, החיוני לפעילותם התקינה של כל תאי גופנו ובפרט של תאי המוח. נמצא כי פוספטידיל-סרין משפיע על הולכת אותות, חילוף חומרים, שפועל על חלבונים ספציפיים במוח וכן על תהליכים נוספים המעורבים ביכולות למידה ובהיבטים התנהגותיים.

השילוב הייחודי Sharp-PS® Platinum משלב פוספטידיל-סרין עם חומצות שומן מסוג אומגה 3 ובכך מדמה את הפוספטידיל-סרין הנמצא באופן טבעי במוחנו.

הערה: המידע הניתן באתר זה ניתן כמידע כללי בלבד, אין בו משום המלצה לשימוש בתרופה כלשהי או במוצר רפואי הנזכרים בו. מומלץ להתייעץ עם הרוקח בכל הנוגע למטרות ואופן השימוש, תופעות לוואי ותגובות בין תרופתיות. אין להשתמש במידע הניתן באתר זה לצורך אבחון מחלה או בעיה רפואית, לצורך הטיפול בהן או לצורך קביעת או התאמת הטיפול התרופתי הנדרש בעטיין. במידה וקיים אצלך חשש, כי לקית במחלה או בבעיה רפואית כלשהי - היוועץ/י תחילה עם רופא מוסמך. בכל מקרה אין להשתמש בתרופה כלשהי מבלי לקרוא תחילה, בעיון, את העלון לצרכן המצורף לה, עד סופו .